Sitka Stratus Jacket 2.0 - Optifade Cover

På lager

4.299,00 kr
* Obligatoriske felter
Produktbeskrivelse

Sitka Stratus Jacket 2.0 - Optifade Cover

Lydløs, vindtæt og alsidig – Stratus Jacket 2.0 er den komplette løsning til jagt fra hochsitz.
Den er konstrueret med WINDSTOPPER®-teknologi fra GORE-TEX Labs, som effektivt blokerer for vind og holder dig varm og komfortabel under skiftende forhold.
Stratus Jacket 2.0 kan bæres alene i mildt vejr midt på sæsonen eller kombineres med isolerende lag, når kulden sætter ind sidst på året.

Det børstede yderstof sikrer en næsten lydløs bevægelse – ideelt ved buejagt eller når du skal skifte position – og den er udstyret med et Constant-Connect sikkerhedssele-udtag, så du altid er forsvarligt fastgjort i stigen.

Selvom Stratus-serien længe har været en klassiker i SITKAs kollektion, introducerer 2.0-versionen et nyt og forbedret lomme-design med dedikerede rum til afstandsmåler og lokkerør, så du altid har dit vigtigste udstyr inden for rækkevidde.

Perfekt afbalanceret til de skiftende forhold gennem hele bukkejagtsæsonen, er Stratus Jacket 2.0 et af de mest uundværlige stykker beklædning i enhver hjortejægers garderobe.

  • 100 % vindtæt konstruktion med WINDSTOPPER® fra GORE-TEX Labs

  • Hurtig adgang til lokkerør via holder med netbund, der lader lyden passere uhindret

  • Udvendig lomme til afstandsmåler med sikkerhedsstrop for hurtig og nem adgang

  • Aftagelig hætte med høreåbninger giver fleksibilitet i skiftende vejr uden at dæmpe lyden

  • Lynlåslommer på bryst og hænder sikrer sikker opbevaring af nødvendige genstande

  • Constant-Connect udtag til sikkerhedssele gør det muligt at forblive fastspændt, mens jakken tages af eller på

  • Børstet polyester-yderside er stille, blød og slidstærk

  • Let fleecefor af polyester LMC giver varme uden at tilføje unødig vægt

Yderligere information