A. Jensen Narvi II Åndbare Waders

På lager

3.300,00 kr
* Obligatoriske felter
Produktbeskrivelse

A. Jensen Narvi II Åndbare Waders

Narvi II: Den ultimative opgradering af vores populære Narvi Wader

Narvi II er baseret på vores tidligere og ekstremt populære Narvi Wader. Vi har naturligvis bevaret alle de funktioner, der gjorde originalen så succesfuld, og har tilføjet en række forbedringer.

Disse waders er skabt som en topmodel, hvor vi udelukkende har brugt markedets bedste materialer. Narvi II er en lynlåswader, udstyret med den bedste vandtætte lynlås, der findes: Den tyskproducerede TiZip-lynlås. Prøv den, og du vil straks mærke og se kvaliteten.

Avanceret design for optimal holdbarhed
Benene er asymmetrisk skåret, og sømmene er placeret strategisk for at minimere belastningen. Denne nøje testede konstruktion giver en perfekt pasform og højere holdbarhed. Det asymmetriske snit følger kroppens bevægelser bedre, hvilket reducerer slid på materialet og mindsker risikoen for lækager.

Den nye version har desuden fået ekstra plads på kritiske områder for at øge bevægelsesfriheden. Dette reducerer belastningen yderligere og forbedrer waderens levetid.

Funktioner:

  • Svejset 5-lags konstruktion på slidområder og 3-lags på overdelen.
  • Vandtæt, tyskproduceret TiZip-lynlås.
  • To udvendige lommer med vandafvisende lynlåse.
  • To indvendige lommer i kængurustil, der kan foldes ud.
  • Høj ryg for ekstra dækning.
  • Justerbare talje- og skulderstropper.
  • Asymmetrisk benkonstruktion uden sømme.
  • Indbyggede tørreløkker.
  • Integrerede strækbare grusbeskyttere med snørekrog.
  • Anatomisk neoprenfødder (venstre og højre).
  • 10 størrelser, inkl. Medium King, Large Long og XL Long.
  • Åndbarhed: 3500-4000 g/m²/24 timer (testmetode: ASTM 96).
  • Vandtæthed: 20.000 mm (testmetode: ISO 0811).
Yderligere information